Edukacja przez szachy w naszej szkole!

Od września 2021r. w naszej szkole na poziomie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej realizowany jest projekt- „Edukacja przez szachy w szkole i przedszkolu”. Zajęcia odbywają się w ramach zajęć lekcyjnych, raz w tygodniu w wybranych klasach.

Podczas prowadzenia zajęć uczniowie poznają:

• podstawowe zasady gry w szachy,
  • zasady poruszania się figur na planszy,
  • role i funkcje figur w grze.

Uczą się właściwych reakcji:

• poszanowanie przeciwnika;
  • radzenie sobie z porażką.

Celem opracowanego przez Polski Związek Szachowy projektu "Edukacja przez szachy w szkole" jest przede wszystkim zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości-jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

Zajęcia cieszą się zainteresowaniem naszych uczniów. Z zaangażowaniem poznają zasady gry oraz stosują je w praktyce. Wielu uczniów z szachami spotkało się
w szkole pierwszy raz, ale są też tacy, którzy grali w domu i dzielą się z nami swoimi umiejętnościami.

Cieszy nas fakt, że gra w szachy, ustawienie bierek na szachownicy, opracowanie strategii gry oraz spotkanie z „przeciwnikiem” na żywo:) daje tak wielu Dzieciom radość. Jest też wspaniałą okazją spędzenia czasu z najbliższymi. Dzieci grające
w szachy doskonalą swój umysł, pomimo, iż traktują je przede wszystkim jako zabawę. Nie ma jak nauka przez zabawę...

Data dodania: 2022-01-28 14:51:03
Data edycji: 2022-02-07 17:12:07