Projekt szkolny: święto matematyki / Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, przypadający na 14. marca, jak co roku stanowi dobry pretekst do spojrzenia na matematykę z zaciekawieniem i zauważenie jej obecności w niemal każdej dziedzinie życia.

W dniach 13.-17.03.23., pod projektowym hasłem "W kręgu przyjaciół liczby pi - tydzień spotkań z matematyką w różnych odsłonach", zapraszamy wszystkich do udziału w następujących konkursach i wydarzeniach:

1. Krzyżówki matematyczne (kl. 4-6) - 13.03.
  2. Pojęcia matematyczne w j. angielskim (kl. 6-8) - 13-14.03.
  3. Tworzenie plakatów - 14.03.

- "Matematyka w życiu codziennym" (kl. 4-6)

- "Procenty w życiu codziennym" (kl. 7-8)

Praca na ZWO w grupach maksymalnie 4-osobowych, brystol lub szary papier plus dowolne materiały plastyczne.

1. Konkurs-niespodzianka dla uczniów klas 4-6 w czasie lekcji matematyki - 15.03.
  2. Pokaz profesjonalnego układania kostki Rubika - 15.03.
  3. Międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur - 16.03.23.
  4. W piątek, 17.03., czyli w ostatni dziań matematycznego tygodnia, wszyscy zakładamy ubrania, na których widnieją liczby lub figury geometryczne :).

A oto zadania konkursowe, do wykonania indywidualnie, w parach lub grupach:

1. Wierszyki o ludziach matematyki (kl. 0-8)

Napisz wiersz o sławnej osobie związanej z matematyką (może to być Pitagoras, ale nie tylko :)). Czekamy na wierszyki w języku polskim, angielskim, niemieckim, kaszubskim lub ukraińskim.

1. Stwórz komiks, w którym pojawi się liczba pi (kl. 4-8) lub dowolna liczba (kl. 0-3).
  2. Wykonaj portret osoby związanej ze światem nauki - kartka A4 lub większa, technika dowolna lub praca multimedialna.
  3. Przebierz się za znaną osobę ze świata nauki i przyślij nam swoje zdjęcie! (kl. 0-8)
  4. Napisz tekst w dowolnej formie i języku, w którym pojawi się motyw nieskończoności (kl. 5-8)
  5. Wymyślcie wspólnie sposób na święto matematyki w swojej klasie, następnie opowiedzcie nam o tym w krótkiej fotorelacji lub zaproście nas do obejrzenia gazetki ściennej w Waszej sali (kl. 0-3).

Termin oddawania prac konkursowych: 7 dni od 14. marca 2023 r. - obliczcie sami :).

Prace multimedialne lub zdjęcia należy przesłać na adres kaniajf@gmail.com, pozostałe prace prosimy przekazać organizatorkom projektu na zajęciach matematyki lub języka angielskiego, lub przynieść do pokoju nauczycielskiego.

Nagrodami w konkursach będą oceny celujące i bardzo dobre z matematyki, języka polskiego lub języka angielskiego. Autorzy i autorki najciekawszych prac otrzymają też nagrody rzeczowe.

Z Waszych prac stworzymy gazetkę, która zostanie zaprezentowana w holu głównym, będą one również dostępne do obejrzenia na stronie internetowej szkoły i szkolnym blogu.

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do wspólnego świętowania i wspólnej zabawy!

Z matematyczno-językowo-artystycznymi pozdrowieniami,

Marzena Fenska-Rompa, Anna Apollo i Joanna Kania