24 kwietnia - Dzień Kaszubski w Przyjaźni

24 kwietnia 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przyjaźni świętowali Dzień Kaszubski. Tego dnia ubrali się w kolorach flagi kaszubskiej, a na koszulkach przypięli kaszubskiego gryfa. Na drzwiach do sal lekcyjnych umieszczono słowa i zwroty kaszubskie oraz ozdobiono ściany wykonanymi przez młodsze dzieci elementami wzorów kaszubskich. Na lekcjach uczniowie dowiedzieli się ważnych i ciekawych rzeczy na temat historii Kaszub, symboli kaszubskich, języka i kultury oraz poznali niektóre legendy.  Każda klasa miała do wykonania jakieś zadania, które zostały ocenione i nagrodzone. Oto laureaci:

Najładniejszy element haftu kaszubskiego

1. miejsce - Kinga Kobiela kl. IIb
  2. miejsce – Tadeusz Zitterman i Filip Kuczma IIIb
  3. miejsce -Martyna Garska kl. Ib

Wyróżnienia:  Jakub Brzoskowski IIb, Julian Szreder Ib, Hubert Czerwionka, Mateusz Okuniewski i Adrian Kieliński z IIIa

Najciekawszą ilustracja do wybranej legendy kaszubskiej

1. miejsce - Liliana Krzyczkowska kl. IVa
  2. miejsce - Maksymilian Piotrowski kl. V
  3. miejsce - KInga Szermuszyn kl. IVa

Wyróżnienia: Klaudia Adamczyk kl. V, Agnieszka Turkiewicz kl. IVa

Plakat promujący Kaszuby

1. miejsce - VIIb
  2. miejsce - VI
  3. miejsce - VIIb

Wyróżnienie - klasa VI

Quiz wiedzy o Kaszubach

1. miejsce - Maciej Stachowiak VIIIb
  2. miejsce - Emilian Dolega VIIa
  3. miejsce - Rozalia Adamczyk kl. VIIa
    Wyróżnienia: Anna Deik kl.VIIb, Nastazja Dobrowolska kl. VIIIa

W ramach obchodów Dnia Kaszubskiego w szkole gościło dwóch muzyków zespołu Fucus. Panowie Rafał  Rompca i Leszek Bolibok zaprezentowali uczniom klas I-III kaszubskie i polskie piosenki, których motywem przewodnim było morze. Zabrali słuchaczy w cudowną muzyczną podróż po naszym Regionie. Dzieci bardzo żywo i ochoczo reagowały na zaproszenie do wspólnej zabawy. Po koncercie muzycy pomogli w rozstrzygnięciu szkolnego konkursu na prezentację multimedialną Przyjaźń-moja mała Ojczyzna. Pierwsze miejsce jednogłośnie przyznano uczniowi klasy szóstej Stanisławowi Chełstowskiemu, drugie Michałowi Klińskiemu z klasy 8b, a trzecie Nastazji Dobrowolskiej z 8a. Goście obejrzeli również krókie filmiki z udziałem uczniów klas czwartych, którzy wykonali Marsz kaszubski i Kaszubskie nuty. Utwory te przygotowali specjalnie z okazji szkolnego święta, które było dla wszystkich miłym przeżyciem integrującym kaszubską społeczność szkolną.

Data dodania: 2022-05-12 19:47:55
Data edycji: 2022-05-12 20:15:18